373 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
374 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар374 п.н.е.
CCCLXXIII п.н.е.
Ab urbe condita380
Староегипетска ераXXX династија, 7
- ФараонНектанеб I, 7
Старогрчка ера1011.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4377
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−966
Берберски календар577
Будистички календар171
Бурмански календар−1011
Византиски календар5135–5136
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2323 или 2263
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2324 или 2264
Коптски календар−657 – −656
Етиопски календар−381 – −380
Еврејски календар3387–3388
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−317 – −316
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2727–2728
Холоценски календар9627
Ирански календар995 п.п. – 994 п.п.
Исламски календар1026 п.х. – 1025 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1960
Мингуо-календар2285 пред Р. Кина
民前2285年
Нанакшахи−1841
Тајландски сончев календар169–170
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−247 или −628 или −1400
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−246 или −627 или −1399

373 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 373. година пред новата ера, 373. од првиот милениум п.н.е., 73. од 4 век п.н.е. и четвртта од 370-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5135 и 5136 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4377 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3387 и 3388 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 380.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 373 година се протега во 2263 и 2264, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2323 и 2324 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 170. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1025 и 1024 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...