Прејди на содржината

349 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
350 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар350 п.н.е.
CCCXLIX п.н.е.
Ab urbe condita404
Староегипетска ераXXX династија, 31
- ФараонНектанеб II, 11
Старогрчка ера107.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4401
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−942
Берберски календар601
Будистички календар195
Бурмански календар−987
Византиски календар5159–5160
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2347 или 2287
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2348 или 2288
Коптски календар−633 – −632
Етиопски календар−357 – −356
Еврејски календар3411–3412
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−293 – −292
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2751–2752
Холоценски календар9651
Ирански календар971 п.п. – 970 п.п.
Исламски календар1001 п.х. – 1000 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1984
Мингуо-календар2261 пред Р. Кина
民前2261年
Нанакшахи−1817
Тајландски сончев календар193–194
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−223 или −604 или −1376
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−222 или −603 или −1375

349 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 349. година пред новата ера, 349. од првиот милениум п.н.е., 49. од 4 век п.н.е. и последна од 340-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5159 и 5160 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4401 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3411 и 3412 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 404.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 349 година се протега во 2287 и 2288, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2347 и 2348 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 194. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1000 и 999 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...