Прејди на содржината

363 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
364 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар364 п.н.е.
CCCLXIII п.н.е.
Ab urbe condita390
Староегипетска ераXXX династија, 17
- ФараонНектанеб I, 17
Старогрчка ера104. олимпијада (победник
Асирски календар4387
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−956
Берберски календар587
Будистички календар181
Бурмански календар−1001
Византиски календар5145–5146
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2333 или 2273
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2334 или 2274
Коптски календар−647 – −646
Етиопски календар−371 – −370
Еврејски календар3397–3398
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−307 – −306
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2737–2738
Холоценски календар9637
Ирански календар985 п.п. – 984 п.п.
Исламски календар1015 п.х. – 1014 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1970
Мингуо-календар2275 пред Р. Кина
民前2275年
Нанакшахи−1831
Тајландски сончев календар179–180
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−237 или −618 или −1390
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−236 или −617 или −1389

363 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 363. година пред новата ера, 363. од првиот милениум п.н.е., 63. од 4 век п.н.е. и четвртта од 360-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5145 и 5146 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4387 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3397 и 3398 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 390.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 363 година се протега во 2273 и 2274, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2333 и 2334 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 180. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1014 и 1013 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...