376 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
377 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар377 п.н.е.
CCCLXXVI п.н.е.
Ab urbe condita377
Староегипетска ераXXX династија, 4
- ФараонНектанеб I, 4
Старогрчка ера100.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4374
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−969
Берберски календар574
Будистички календар168
Бурмански календар−1014
Византиски календар5132–5133
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2320 или 2260
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2321 или 2261
Коптски календар−660 – −659
Етиопски календар−384 – −383
Еврејски календар3384–3385
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−320 – −319
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2724–2725
Холоценски календар9624
Ирански календар998 п.п. – 997 п.п.
Исламски календар1029 п.х. – 1028 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1957
Мингуо-календар2288 пред Р. Кина
民前2288年
Нанакшахи−1844
Тајландски сончев календар166–167
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−250 или −631 или −1403
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−249 или −630 или −1402

376 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 376. година пред новата ера, 376. од првиот милениум п.н.е., 76. од 4 век п.н.е. и седма од 370-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5132 и 5133 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4374 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3384 и 3385 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 377.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 376 година се протега во 2260 и 2261, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2320 и 2321 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 167. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1028 и 1027 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...