Прејди на содржината

385 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
386 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар386 п.н.е.
CCCLXXXV п.н.е.
Ab urbe condita368
Староегипетска ераXXIX династија, 13
- ФараонХакор, 8
Старогрчка ера98.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4365
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−978
Берберски календар565
Будистички календар159
Бурмански календар−1023
Византиски календар5123–5124
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2311 или 2251
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2312 или 2252
Коптски календар−669 – −668
Етиопски календар−393 – −392
Еврејски календар3375–3376
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−329 – −328
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2715–2716
Холоценски календар9615
Ирански календар1007 п.п. – 1006 п.п.
Исламски календар1038 п.х. – 1037 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1948
Мингуо-календар2297 пред Р. Кина
民前2297年
Нанакшахи−1853
Тајландски сончев календар157–158
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−259 или −640 или −1412
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−258 или −639 или −1411

385 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 385. година пред новата ера, 385. од првиот милениум п.н.е., 85. од 4 век п.н.е. и шеста од 380-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5123 и 5124 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4365 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3375 и 3376 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 368.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 385 година се протега во 2251 и 2252, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2311 и 2312 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 158. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1037 и 1036 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...