327 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
328 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар328 п.н.е.
CCCXXVII п.н.е.
Ab urbe condita426
Староегипетска ераXXXII династија, 5
- ФараонАлександар Македонски, 5
Старогрчка ера113. олимпијада (победник
Асирски календар4423
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−920
Берберски календар623
Будистички календар217
Бурмански календар−965
Византиски календар5181–5182
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2369 или 2309
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2370 или 2310
Коптски календар−611 – −610
Етиопски календар−335 – −334
Еврејски календар3433–3434
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−271 – −270
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2773–2774
Холоценски календар9673
Ирански календар949 п.п. – 948 п.п.
Исламски календар978 п.х. – 977 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2006
Мингуо-календар2239 пред Р. Кина
民前2239年
Нанакшахи−1795
Тајландски сончев календар215–216
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−201 или −582 или −1354
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−200 или −581 или −1353

327 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 327. година пред новата ера, 327. од првиот милениум п.н.е., 27. од 4 век п.н.е. и осма од 320-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5181 и 5182 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4423 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3433 и 3434 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 426.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 327 година се протега во 2309 и 2310, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2369 и 2370 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 216. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 977 и 976 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...