322 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
323 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар323 п.н.е.
CCCXXII п.н.е.
Ab urbe condita431
Староегипетска ераXXXIII династија, 1
- ФараонПтоломеј I Сотер, 1
Старогрчка ера114.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4428
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−915
Берберски календар628
Будистички календар222
Бурмански календар−960
Византиски календар5186–5187
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2374 или 2314
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2375 или 2315
Коптски календар−606 – −605
Етиопски календар−330 – −329
Еврејски календар3438–3439
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−266 – −265
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2778–2779
Холоценски календар9678
Ирански календар944 п.п. – 943 п.п.
Исламски календар973 п.х. – 972 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2011
Мингуо-календар2234 пред Р. Кина
民前2234年
Нанакшахи−1790
Тајландски сончев календар220–221
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−196 или −577 или −1349
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−195 или −576 или −1348

322 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 322. година пред новата ера, 322. од првиот милениум п.н.е., 22. од 4 век п.н.е. и трета од 320-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5186 и 5187 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4428 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3438 и 3439 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 431.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 322 година се протега во 2314 и 2315, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2374 и 2375 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 221. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 972 и 971 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...