Прејди на содржината

378 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
379 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар379 п.н.е.
CCCLXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita375
Староегипетска ераXXX династија, 2
- ФараонНектанеб I, 2
Старогрчка ера100.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4372
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−971
Берберски календар572
Будистички календар166
Бурмански календар−1016
Византиски календар5130–5131
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2318 или 2258
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2319 или 2259
Коптски календар−662 – −661
Етиопски календар−386 – −385
Еврејски календар3382–3383
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−322 – −321
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2722–2723
Холоценски календар9622
Ирански календар1000 п.п. – 999 п.п.
Исламски календар1031 п.х. – 1030 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1955
Мингуо-календар2290 пред Р. Кина
民前2290年
Нанакшахи−1846
Тајландски сончев календар164–165
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−252 или −633 или −1405
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−251 или −632 или −1404

378 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 378. година пред новата ера, 378. од првиот милениум п.н.е., 78. од 4 век п.н.е. и деветта од 370-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5130 и 5131 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4372 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3382 и 3383 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 375.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 378 година се протега во 2258 и 2259, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2318 и 2319 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 165. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1030 и 1029 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...