333 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
334 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар334 п.н.е.
CCCXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita420
Староегипетска ераXXXI династија, 10
- ФараонДариј III, 3
Старогрчка ера111.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4417
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−926
Берберски календар617
Будистички календар211
Бурмански календар−971
Византиски календар5175–5176
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2363 или 2303
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2364 или 2304
Коптски календар−617 – −616
Етиопски календар−341 – −340
Еврејски календар3427–3428
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−277 – −276
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2767–2768
Холоценски календар9667
Ирански календар955 п.п. – 954 п.п.
Исламски календар984 п.х. – 983 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2000
Мингуо-календар2245 пред Р. Кина
民前2245年
Нанакшахи−1801
Тајландски сончев календар209–210
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−207 или −588 или −1360
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−206 или −587 или −1359

333 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 333. година пред новата ера, 333. од првиот милениум п.н.е., 33. од 4 век п.н.е. и четвртта од 330-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5175 и 5176 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4417 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3427 и 3428 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 420.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 333 година се протега во 2303 и 2304, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2363 и 2364 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 210. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 983 и 982 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]