Прејди на содржината

377 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
378 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар378 п.н.е.
CCCLXXVII п.н.е.
Ab urbe condita376
Староегипетска ераXXX династија, 3
- ФараонНектанеб I, 3
Старогрчка ера100.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4373
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−970
Берберски календар573
Будистички календар167
Бурмански календар−1015
Византиски календар5131–5132
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2319 или 2259
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2320 или 2260
Коптски календар−661 – −660
Етиопски календар−385 – −384
Еврејски календар3383–3384
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−321 – −320
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2723–2724
Холоценски календар9623
Ирански календар999 п.п. – 998 п.п.
Исламски календар1030 п.х. – 1029 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1956
Мингуо-календар2289 пред Р. Кина
民前2289年
Нанакшахи−1845
Тајландски сончев календар165–166
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−251 или −632 или −1404
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−250 или −631 или −1403

377 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 377. година пред новата ера, 377. од првиот милениум п.н.е., 77. од 4 век п.н.е. и осма од 370-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5131 и 5132 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4373 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3383 и 3384 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 376.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 377 година се протега во 2259 и 2260, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2319 и 2320 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 166. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1029 и 1028 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...