358 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
359 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар359 п.н.е.
CCCLVIII п.н.е.
Ab urbe condita395
Староегипетска ераXXX династија, 22
- ФараонНектанеб II, 2
Старогрчка ера105.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4392
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−951
Берберски календар592
Будистички календар186
Бурмански календар−996
Византиски календар5150–5151
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2338 или 2278
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2339 или 2279
Коптски календар−642 – −641
Етиопски календар−366 – −365
Еврејски календар3402–3403
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−302 – −301
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2742–2743
Холоценски календар9642
Ирански календар980 п.п. – 979 п.п.
Исламски календар1010 п.х. – 1009 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1975
Мингуо-календар2270 пред Р. Кина
民前2270年
Нанакшахи−1826
Тајландски сончев календар184–185
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−232 или −613 или −1385
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−231 или −612 или −1384

358 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 358. година пред новата ера, 358. од првиот милениум п.н.е., 58. од 4 век п.н.е. и деветта од 350-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5150 и 5151 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4392 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3402 и 3403 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 395.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 358 година се протега во 2278 и 2279, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2338 и 2339 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 185. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1009 и 1008 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...