Прејди на содржината

310 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
311 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар311 п.н.е.
CCCX п.н.е.
Ab urbe condita443
Староегипетска ераXXXIII династија, 13
- ФараонПтоломеј I Сотер, 13
Старогрчка ера117.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4440
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−903
Берберски календар640
Будистички календар234
Бурмански календар−948
Византиски календар5198–5199
Кинески календар己酉(зем. петел)
2386 или 2326
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2387 или 2327
Коптски календар−594 – −593
Етиопски календар−318 – −317
Еврејски календар3450–3451
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−254 – −253
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2790–2791
Холоценски календар9690
Ирански календар932 п.п. – 931 п.п.
Исламски календар961 п.х. – 960 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2023
Мингуо-календар2222 пред Р. Кина
民前2222年
Нанакшахи−1778
Селевкидски календар1/2 г.г.
Тајландски сончев календар232–233
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−184 или −565 или −1337
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−183 или −564 или −1336

310 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 310. година пред новата ера, 310. од првиот милениум п.н.е., 10. од 4 век п.н.е. и прва од 310-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5198 и 5199 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4440 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3450 и 3451 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 443.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 310 година се протега во 2326 и 2327, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2386 и 2387 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 233. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 960 и 959 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...