Прејди на содржината

340 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
341 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар341 п.н.е.
CCCXL п.н.е.
Ab urbe condita413
Староегипетска ераXXXI династија, 3
- ФараонАртаксеркс III, 3
Старогрчка ера109.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4410
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−933
Берберски календар610
Будистички календар204
Бурмански календар−978
Византиски календар5168–5169
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2356 или 2296
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2357 или 2297
Коптски календар−624 – −623
Етиопски календар−348 – −347
Еврејски календар3420–3421
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−284 – −283
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2760–2761
Холоценски календар9660
Ирански календар962 п.п. – 961 п.п.
Исламски календар992 п.х. – 991 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1993
Мингуо-календар2252 пред Р. Кина
民前2252年
Нанакшахи−1808
Тајландски сончев календар202–203
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−214 или −595 или −1367
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−213 или −594 или −1366

340 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 340. година пред новата ера, 340. од првиот милениум п.н.е., 40. од 4 век п.н.е. и прва од 340-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5168 и 5169 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4410 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3420 и 3421 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 413.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 340 година се протега во 2296 и 2297, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2356 и 2357 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 203. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 991 и 990 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...