Прејди на содржината

347 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
348 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар348 п.н.е.
CCCXLVII п.н.е.
Ab urbe condita406
Староегипетска ераXXX династија, 33
- ФараонНектанеб II, 13
Старогрчка ера108. олимпијада (победник
Асирски календар4403
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−940
Берберски календар603
Будистички календар197
Бурмански календар−985
Византиски календар5161–5162
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2349 или 2289
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2350 или 2290
Коптски календар−631 – −630
Етиопски календар−355 – −354
Еврејски календар3413–3414
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−291 – −290
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2753–2754
Холоценски календар9653
Ирански календар969 п.п. – 968 п.п.
Исламски календар999 п.х. – 998 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1986
Мингуо-календар2259 пред Р. Кина
民前2259年
Нанакшахи−1815
Тајландски сончев календар195–196
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−221 или −602 или −1374
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−220 или −601 или −1373

347 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 347. година пред новата ера, 347. од првиот милениум п.н.е., 47. од 4 век п.н.е. и осма од 340-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5161 и 5162 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4403 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3413 и 3414 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 406.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 347 година се протега во 2289 и 2290, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2349 и 2350 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 196. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 998 и 997 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...