Прејди на содржината

394 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
395 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар395 п.н.е.
CCCXCIV п.н.е.
Ab urbe condita359
Староегипетска ераXXIX династија, 4
- ФараонНеферит I, 4
Старогрчка ера96.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4356
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−987
Берберски календар556
Будистички календар150
Бурмански календар−1032
Византиски календар5114–5115
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2302 или 2242
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2303 или 2243
Коптски календар−678 – −677
Етиопски календар−402 – −401
Еврејски календар3366–3367
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−338 – −337
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2706–2707
Холоценски календар9606
Ирански календар1016 п.п. – 1015 п.п.
Исламски календар1047 п.х. – 1046 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1939
Мингуо-календар2306 пред Р. Кина
民前2306年
Нанакшахи−1862
Тајландски сончев календар148–149
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−268 или −649 или −1421
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−267 или −648 или −1420

394 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 394. година пред новата ера, 394. од првиот милениум п.н.е., 94. од 4 век п.н.е. и петта од 390-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5114 и 5115 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4356 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3366 и 3367 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 359.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 394 година се протега во 2242 и 2243, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2302 и 2303 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 149. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1046 и 1045 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]