Прејди на содржината

369 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
370 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар370 п.н.е.
CCCLXIX п.н.е.
Ab urbe condita384
Староегипетска ераXXX династија, 11
- ФараонНектанеб I, 11
Старогрчка ера102.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4381
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−962
Берберски календар581
Будистички календар175
Бурмански календар−1007
Византиски календар5139–5140
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2327 или 2267
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2328 или 2268
Коптски календар−653 – −652
Етиопски календар−377 – −376
Еврејски календар3391–3392
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−313 – −312
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2731–2732
Холоценски календар9631
Ирански календар991 п.п. – 990 п.п.
Исламски календар1021 п.х. – 1020 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1964
Мингуо-календар2281 пред Р. Кина
民前2281年
Нанакшахи−1837
Тајландски сончев календар173–174
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−243 или −624 или −1396
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−242 или −623 или −1395

369 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 369. година пред новата ера, 369. од првиот милениум п.н.е., 69. од 4 век п.н.е. и последна од 360-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5139 и 5140 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4381 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3391 и 3392 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 384.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 369 година се протега во 2267 и 2268, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2327 и 2328 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 174. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1020 и 1019 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]