Весна Јаневска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Весна Јаневска
Пратеничка на Собранието на Македонија
Лични податоци
Роден(а) Весна Јаневска
1958 (воз. 63–64 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Македонка
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Други припадности ВМРО-Народна
Занимање патолог

Весна Јаневска (р. 1958 година во Скопје) — македонски патолог и поранешен пратеник во Собранието на Македонија. Таа е професор на Медицинскиот факултет во Скопје и вработена во Институтот за патологија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Свој придонес во областа на медицината и патологијата остварила со следниве истражувачки проекти: „Скрининг, дијагноза и постсмртно испитување на вродени дисплазии на скелетот“; „Создавање на постоперативен дијагностички и терапевски протокол кај тумори на плунковните жлезди со користење на хистопатолошки и радиолошки критериуми“; „Евалуација на ефектите од хемотерапијата кај остеосаркомите“; „Имунофенотипски и генетски профил на тумори на простата, колоректум, скелет и хронични миелопролиферативни заболувања“.

Член е на Лекарската комора на Македонија, Конзилиум за Саркома при Медицинскиот факултет, Македонското патолошко друштво, Европското патолошко друштво, Македонското друштво за морфолошки науки и Македонското здружение на лекари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЈАНЕВСКА ВЕСНА“. www.sobranie.mk (англиски). Посетено на 2020-10-06.