Лу Гериг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гериг на Универзитет Колумбија во кошаркарски тим

Хенри Луис Лу Гериг англиски: Henry Louis "Lou" Gehrig (19.06.1903. - 02.06.1941.) е легендарен американски бејзбол играч. Во својата кариера одиграл 2130 последователни натпревари во текот на својата петнаесетгодишна кариера за Њујорк Јенкис. На 4 јули 1939. година, откако претходно бил дијагнозиран со амиотрофична латерална склероза, го објавил своето повлекување од бејзболот пред преполните трибини на стадионот на неговиот тим, со една од најпознатите реплики во историјата: "Денес се сметам себеси за најсреќниот човек на земјата".