Брус Спрингстин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брус Спрингстин (1949 - )

Брус Фредерик Џозеф Спрингстин — (англиски: Bruce Frederick Joseph Springsteen, роден на 23 септември 1949) — американски рок-пејач, гитарист и композитор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

На почетокот на 2014 година, Спрингстин го објавил својот 18. студиски албум под наслов „High Hopes“. Албумот бил снимен на повеќе локации (Њу Џерси, Лос Анџелес, Атланта, Австралија и Њујорк) со неговата група „E Street Band“, а како гостин се појавува и гитаристот Том Морело (поранешен член на „Rage Against the Machine“). Албумот бил најавен во ноември 2013 година, кога биле објавени песната „High Hopes“ и видео спотот за неа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, 17 јануари 2014, стр. 30.