Слајго

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Слајго
Contae Shligigh
Грб на Слајго
Местоположба
center Слајго на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Слајго
Рег. табл.: SO
Површина: 1837 km²
Население (2006) 60.894
Мреж. место: www.sligococo.ie

Слајго (ирски -Contae Shligigh; lit. Shelly River, англиски County Sligo) е округ во провинцијата Конахт во Ирска. Слајго се граничи на запад со Мејо, на југ со Роскомон и на исток со Литрим. Главен град е истоимениот Слајго.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]

Галерија[уреди]