Ad extirpanda

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ad extirpanda
Була од папата Папа Инокентиј IV
Coat of Arms of Benedictus XVI.svg
Дата15 мај 1252
МестоПеруџа, Италија
Енциклички бројна понтифактот

Ad extirpandaпапска була која била издадена од Папа Паскал II на 15 мај 1252 година во градот Перуџа, Италија. Со оваа була официјално било овзможено Инквизицијата да врши тортура и мачење спрема кривоверците. содржина

Булата била издадена во пресрет на убиството на папскиот инквизитор на Ломбардија, Свети Петар Веронски, кој на 6 април 1252 година бил убиен преку заговор од симпатизерите на катарството. Булата тврдела дека кривоверците се „убијци кои треба да бидат присилени да ги исповедаат своите грешки“. Булата предвидувала протерување на кривоверците од градовите, конфискација на нивниот имот и уништување на нивните домови[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. New Schaff-Herzog Encyclopedia: Архивирано на 22 јули 2012 г. II. "The Inquisition in the Middle Ages". Concise historical context of Ad extirpanda

Надворешни врски[уреди | уреди извор]