Западнопоморско војводство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Западнопоморско војводство
POL województwo zachodniopomorskie COA.svg POL województwo zachodniopomorskie flag.svg
Знаме Грб
Zachodniopomorskie (EE,E NN,N).png
Држава Полска
Внатрешна поделба 21 окрузи
Војвода Марцин Зидорович
Основање 1999 година
Површина 22 892,48 km²
Службен јазик полски
Демографија 1 693 520
Густина 73,98 д./km²
Временска зона UTC+1, UTC+2
Главен град Шчеќин

Западнопоморското војводство (полски: Województwo zachodniopomorskie) е војводство во северозападна Полска. Зафаќа површина од 22 892,48 км2. Административен центар е градот Шчеќин.

Историја[уреди | уреди извор]

Војводството е основано во 1999 година по спојувањето на поранешните војводства Шчеќин и Кошалин. Областа го носи името на историскиот регион Померанија, иако називот Западна Померанија всушност не ги вклучува западните делови на историска Померанија (денес тие се во рамките на Германија).

Aдминистративна поделба[уреди | уреди извор]

Административно, војводството е поделено на 21 округ, кои пак се поделени на 114 општини.

Галерија[уреди | уреди извор]