Белаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белаја
Белая / Ағиҙел
Набережная реки Белой.jpg
Белаја во Уфа
ЗемјаБашкортостан, Русија
Слив
Главен изворпл. Иремел
54°33′0″N 59°3′0″E / 54.55000° N; 59.05000° E / 54.55000; 59.05000
УстиеКама, Нижекамско Ез.
55°53′14″N 53°36′14″E / 55.88722° N; 53.60389° E / 55.88722; 53.60389Координати: 55°53′14″N 53°36′14″E / 55.88722° N; 53.60389° E / 55.88722; 53.60389
Сливна повр.142.000
Физички особености
Должина1430 единица?
Проток
  • Просечен:
    858
ДВР [ru]10010200112111100016731
Белаја на Ризницата

Белаја (руски: Бе́лая) или Агидел (башкирски: Ағиҙел) — река во Башкортостан, Русија.

Долга е 1210 км.[1] Извира од северозапдниот дел на Урал и тече низ разни пределим меѓу кои и населени места како Белорецк, Стерлитамак, Уфа (кај утката во реката Уфа) и Бирск. Завршува како притока на Кама кај Нефтекамск.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Definition of Belaya River in English“. Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Посетено на 21 December 2013.