Стерлитамак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стерлитамак
Стерлитамак
Стәрлетамаҡ (башкирски)
-  Населено место  -
Kolhozniy-rinok.jpg
Поглед на Стерлитамак
Стерлитамак is located in Русија
Стерлитамак
Местоположба на Стерлитамак во Russia
Координати: 53°38′N 55°57′E / 53.633° СГШ; 55.950° ИГД / 53.633; 55.950Координати: 53°38′N 55°57′E / 53.633° СГШ; 55.950° ИГД / 53.633; 55.950
Coat of Arms of Sterlitamak (Bashkortostan).png
Flag of Sterlitamak (Bashkortostan).png
Грб
Знаме
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектРепублика Башкортостан
Статистики
Население (Попис 2010)273.486 жит.[1]
Ранг (2010)66th
Часовен појас[2]
Основан1766
Тековен статус од1781
Пошт. бр.453100
Повик. бр.+7 3473
Службен портал

Стерлитамак (башкирски: Стәрлетамаҡ, руски: Стерлитамак – град во Башкортостан, република на Руската Федерација. Со население од 277.048 жители во 2014 година, тој е вториот по големина град во Башкортостан.

Географија[уреди | уреди извор]

Стерлитамак е сместен на левиот брег на реката Белаја, притока на Кама. Градот се наоѓа 128 км јужно од Уфа и на 1.200 км на исток од Москва.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан во 1766 година на брегот на Белаја, како пристаниште наменето за транспорт на товари сол. Статусот на град го добил во 1781 година.

Денес Стерлитамак е важен хемиски индустриски центар кој ги обработува локалните ресурси на гас и нафта.

Население[уреди | уреди извор]

Попис или процена на населението.

Година Население
1939 38.800
1959 111.000
1970 184.000
247.457
264.362
2008 268.300
2009 269.700
2010 Census[1] 273.486

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанството на Стерлитамак го предводат повеќе хемиски претпријатија:

  • Каустик, основано во 1964 година, со 7.200 вработени
  • Каучук, основано во 1960 година
  • Сода, 9.200 вработени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  2. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.