Уфа (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уфа
UfaRiver.jpg
ЗемјаРусија
Слив
УстиеБелаја
Сливна повр.53.100 км2
Физички особености
Должина918 км
Проток
  • Просечен:
    388 м³/с
ДВР [ru]10010200812111100020106
Уфа (река) на Ризницата

Уфа (руски: Уфа, башкирски: Ҡариҙел, Каридел, букв. „Црн Идел“) е река во Русија, притока на Белаја. Тече низ Урал, Чељабинската област, Сведловската област и Башкортостан. Долга е 918 км, со сливно подрачје од 53.100 км2. Замрзнува во крајот на октомври или почетокот на декември и мразот трае до април-мај.

Реката има стопанско значење — искористена е во хидроенергетиката (Павловска ХЕЦ) и водоснабдувањето. Главни пристанишни места се Красноуфимск и Уфа (кај вливот).

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Уфа — истоимен град на реката

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 54°40′41″N 55°59′26″E / 54.67806° N; 55.99056° E / 54.67806; 55.99056