Уфа (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уфа
Утока Белаја
Земји во сливот Русија
Должина 918 км км
Прос. проток 388 м³/с м3/сек
Сливно подрачје 53.100 км² км2

Уфа (руски: Уфа, башкирски: Ҡариҙел, Каридел, букв. „Црн Идел“) е река во Русија, притока на Белаја. Тече низ Урал, Челјабинската област, Сведловската област и Башкортостан. Долга е 918 км, со сливно подрачје од 53.100 км². Замрзнува во крајот на октомври или почетокот на декември и мразот трае до април-мај.

Реката има стопанско значење — искористена е во хидроенергетиката (Павловска ХЕЦ) и водоснабдувањето. Главни пристанишни места се Красноуфимск и Уфа (кај вливот).

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Уфа — истоимен град на реката

Надворешни врски[уреди | уреди извор]