Барнаул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Барнаул од мостот на реката Об

Барнаул (руски: Барнау́л) е најголем град и административен центар во Алтајскиот крај, Русија, сместен на устието на реката Барнаулка во Об во Западносибирската Низина. Според пописот од 2010 во градот живееле  612,401 жители,[1] што го прави 21-ви најголем град во Русија и 4-ти најголем во Сибирскиот федерален округ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]