Белгород

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгород
Белгород (рус.)

Знамето на Белгород

Грб на Белгород
Политички статус
Земја Русија
Федерален округ[1]
Економски регион[2]
Управа
Статистики
Површина (попис 2002)[3]
 - Вкупна151,3 км2
Часовен појас[4]
Службени јазицируски[5]

Белгород е град на југот на централниот појас на европскиот дел на Русија, административен центар на регионот Белгород. Се наоѓа на јужната периферија на Централната руска висорамнина, на бреговите на акумулацијата Белгород, реките Везелка и Северски Донец, 700 километри јужно од Москва, 40 километри од границата со Украина. Градот од регионално значење, ја формира општината на градот Белгород со статус на урбан округ. Население 339.978 (2021). Околу градот е формирана агломерацијата Белгород со население од повеќе од 0,5 милиони луѓе. Градот на првиот поздрав. Првиот град во Русија кој ја доби титулата „Град на воената слава“. [6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", №20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (Претседател на Руската Федерација. Указ #849 од 13 мај 2000 „За полномошниот претставник на Претседателот на Руската Федерација во еден федерален округ“. Стапил на сила 13 мај 2000).
  2. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Државен стандард на Руската Федерација. #OK 024-95 27 декември 1995 „Општоруска класификација на економските региони. 2. Економски региони“, по измените на Амандман #5/2001 ОКЕР. ).
  3. Федеральная служба государственной статистики (Федерална служба за државна статистика) (2004-05-21). „Территория, число районов, населённых пунктов и сельских администраций по субъектам Российской Федерации (Територија, број на реони, населени места и селски управи по субјекти на Руската Федерација)“. Всероссийская перепись населения 2002 года (Серуски попис на населението од 2002 г.). Федерална служба за државна статистика. Посетено на 2011-11-01. (руски)
  4. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
  5. Службен на целата територија на Русија согласно Член 68.1 од Уставот на Русија.
  6. „Белгород открывает список «Городов воинской славы»“. Архивирано од изворникот на 2014-04-30. Посетено на 2014-04-29. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  7. Евдокимов М.Ю (2018). „Бе́лгород“. Большая Российская Энциклопедия (руски). Москва: Научное издательство «Большая российская энциклопедия». Архивирано од изворникот на 2019-06-07. Посетено на 2019-06-07. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)