Биробиџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биробиџан
Знаме на БиробиџанГрб на Биробиџан
ДржаваРусија
Федерален субјектЕврејска автономна област
Основан во1915Уреди википодатоци
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население
 • проц. од (2018)[1]73.623
Часовен појас[2] (UTC+10)
Поштенски бр.[3]679000–679025Уреди википодатоци

Биробиџан (руски: Биробиджа́н; јидиш: ביראָבידזשאַן) — град и административен центар на Еврејската автономна област во Русија. Се наоѓа на Транссибирската магистрала, блиску до границата со НР Кина. Во градот има 2 синагоги, вклучувајќи ја и Биробиџанската синагога, која е центар на јудаизмот во тој дел на Русија.[4]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  2. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  3. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-03-05. Посетено на 2009-03-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Главниот плоштад