Новосибирска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новосибирска област
Знаме на Новосибирската област Грб на Новосибирската област
=Новосибирска во Русија
Сибирски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Сибирски
Површина: 178 200 km²
Население: 2 692 251( 2002)
Главен град: Новосибирск
Густина на население: 15.1 жит. на km²
Повикувачки број: 54

Новосибирска област (руски:Новосиби́рская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Новосибирск.