R

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rr

R е осумнаесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /r/, /ʁ/ или /ɾ/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква р.