Ǵ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ǵǵ

Ǵ е латинична буква која ја користи македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква ѓ. Буквата ја има истата вредност со соодветната кирилична буква и графемата е иста.

Поврзано[уреди | уреди извор]