P (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Pp

P е шестнаесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /p/, /b/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква п.