Č

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Čč

Графемата Č е латинична буква со фонетска вредност [tʃ]. Оваа буква се користи во чешкиот, словачкиот, хрватскиот, босанскиот, летонскиот и литванскиот јазик и за транскрипција на кириличната буква ч во македонскиот и српскиот јазик.