Á

Од Википедија — слободната енциклопедија
Áá

Á, á или А со надреден знак е буква во чешката, фарската, унгарската, исландската и словачката азбука. Буквата исто така може да се сретне и во ирската, окситанската, португалската, шпанската и виетнамската азбука како варијанта на буквата а.

Наводи[уреди | уреди извор]