P (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од P)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pp

P — шестнаесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /p/, /b/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква п.