Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирилична буква Д
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Буквата Д (кирилица: д, глаголица: Glagolitic dobro.svg) е петтата буква во македонската азбука и петтата буква во стандардната кирилична азбука. Буквата има звучна вредност /d/ во скоро сите словенски јазици што користат кирилица. Потекнува од грчката буква делта, но со видни разлики во формата на буквата. Ракописната верзија е малку поразлична од печатената и малата ракописна буква д потсетува на латиничната мала буква g.

Кодна позиција[уреди | уреди извор]

Кодирање на карактер Големина Децимала Хексадецимала Октал Бинарен бројчен систем
Уникод Голема 1044 0414 002024 00000100 00010100
Мала 1076 0434 002064 00000100 00110100
ISO 8859-5 Голема 180 B4 264 10110100
Мала 212 D4 324 11010100
KOI 8 Голема 228 E4 344 11100100
Мала 196 C4 304 11000100
Windows 1251 Голема 196 C4 304 11000100
Мала 228 E4 344 11100100


Македонска азбука
А а Б б В в Г г Д д Ѓ ѓ Е е Ж ж З з Ѕ ѕ И и Ј ј К к Л л Љ љ
М м Н н Њ њ О о П п Р р С с Т т Ќ ќ У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Џ џ
Ш ш