Ԕ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
кирилична буква лха
Cyrillic letter Lha.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Лха (Ԕ ԕ; italics: Ԕ ԕ) — буква од проширената кирилица. Изгледа како вкрстување на буквите л и х, но не може да се состави како лигатура.

Буквата наоѓала примена во азбукатата на мокшанскиот јазик што се користела во 1920-тите, каде ја претставувала безвучната венечна странична согласка /l̥/.

Сметачки запис[уреди | уреди извор]

Знак Ԕ ԕ
Уникоден назив КИРИЛИЧНА ГОЛМА БУКВА ЛХА КИРИЛИЧНА МАЛА БУКВА ЛХА
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1300 U+0514 1301 U+0515
UTF-8 212 148 D4 94 212 149 D4 95
Бројчена ознака Ԕ Ԕ ԕ ԕ