Ԣ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
кирилична буква
н со средна кука
Cyrillic letter En with middle hook.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Н со средна кука (Ԣ ԣ; закосено: Ԣ ԣ) — буква од проширената кирилица, на основа на н, но со кука во средината на десната ногарка.

Буквата порано се користела во чувашкиот јазик, каде ја претставувала заднонепчената носна согласка /ŋ/, како што се изговара нг во зборот „вангла“.

Сродни букви[уреди | уреди извор]

Сметачки запис[уреди | уреди извор]

Знак Ԣ ԣ
Уникоден назив КИРИЛИЧНА ГОЛЕМА БУКВА
Н СО СРЕДНА КУКА
КИРИЛИЧНА МАЛА БУКВА
Н СО СРЕДНА КУКА
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1314 U+0522 1315 U+0523
UTF-8 212 162 D4 A2 212 163 D4 A3
Бројчена ознака Ԣ Ԣ ԣ ԣ

Поврзано[уреди | уреди извор]