Прејди на содржината

Орона

Координати: 4°30′S 172°10′W / 4.500° ЈГШ; 172.167° ЗГД / -4.500; -172.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Орона.
Карта на Островите Феникс.
Поглед кон Орона.

Орона (кирибатски: Orona), претходно познат како Хал Ајланд[1] — атол во Кирибатите. Атолот е дел од Островите Феникс и има вкупна површина од околу 3.9 км2. Во средината на атолот има лагуна која е длабока 15 до 20 метри. Лагуната е поврзана со океанот на неколку места, но само низ неколку може да се помине со мал брод. Најголемата точна на атолот е 9 метри надморска височина.[2] Иако низ минатото островот бил населен неколкупати,[2] денес Орона е ненаселен атол.

Историја[уреди | уреди извор]

На атолот Орона можат да се пронајдат докази дека во минатото тој бил населен. Во источниот дел од островот има камено марае, заедно со рушевини од засолништва, гробови и останати структури.[3]

Денес не е познати кој го „открил“ островот, но сепак се знае дека островот бил именуван по Исак Халм на 26 август 1840 година. Кога островот станал дел од независни Кирибати, името и официјално било променето во денешната форма. На 11 јули 1889 година Британците го зазеле островот. Во 1963 година населението било евакуирано поради поплави. Британските и американските тврдења за островот престанале со независноста на државата Кирибати.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kiribati Constitution of 12 July 1979
  2. 2,0 2,1 http://www.phoenixislands.org/orona.html Архивирано на 5 ноември 2008 г..
  3. http://www.janeresture.com/kiribati_phoenix_group/hull.htm Архивирано на 4 март 2016 г..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

4°30′S 172°10′W / 4.500° ЈГШ; 172.167° ЗГД / -4.500; -172.167