Табитеуеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска снимка на Табитеуеја.
Карта на Гилбертовите Острови.

Табитеуеја (кирибатски: Tabiteuea) е атол во Кирибатите, дел од островската група Гилбертови Острови. Атолот се наоѓа јужно од Тарава и е составен од два помали островчиња: Еаникај на север и Нугути на југ. Покрај овие два остроа, околу атолот се наоѓаат и неколку мали островчиња. Атолот има вкупна површина од 38 километри квадратни, додека лагуната има површина од 365 километри квадратни. На атолот живеат 4.899 жители според податоците од 2005 година.

Името на атолот на кирибатски јазик значи „земја без поглавици“ и тоа се однесува на традиционалната еднаквост меѓу населението на островот. Во 19 век на островот имала религиска војна, односно луѓето од Северна Табитеуеја, кои се покрстиле, ја нападнале и освоиле Јужна Табитеуеја, кои биле верници во локални религии.[1]

Окрузи[уреди | уреди извор]

Административно, Табитеуеја е поделена на два округа:

  • Северна Табитеуеја - има површина од 26 километри квадратни, население од 3.600 жители (2005), опфаќа само две села и главен центар е селото Утироа.
  • Јужна Табитеуеја - има површина од 12 километри квадратни и население од 1.299 (2005), опфаќа 6 села и главен центар е селото Буарики.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. MACDONALD, Barrie, Cinderellas of the Empire: Towards a history of Kiribati and Tuvalu, 2001, ISBN 982-02-0335-X, p.38

Координати: 1°21′S 174°48′E / 1.350° ЈГШ; 174.800° ИГД / -1.350; 174.800

Поврзано[уреди | уреди извор]