Филипов Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Линиските Острови.

Филиповскот Гребен (Filippo Reef) е гребен за кој се верува дека се наоѓа во Тихиот Океан (05°30′S 151°50′W / 5.500° ЈГШ; 151.833° ЗГД / -5.500; -151.833Координати: 05°30′S 151°50′W / 5.500° ЈГШ; 151.833° ЗГД / -5.500; -151.833), односно на 450 километри источно од Старбак во Линиските Острови, Кирибати. За прв пат за гребенот проговорил сопственикот на италијанскиот едрилник „Филипо“ на 28 јуни 1886 година. Според записи од 1926 година, гребенот е под вода само 0.6 до 0.9 метри,[1] долг 1.6 км и нешто помалку широк. Сепак се верува дека овие податоци се грешни и се верува дека Филиповиот Гребен е фантомски остров.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]