Линиски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Линиските Острови)
Карта на Линиските Острови.

Линиските Острови (англиски: Line Islands), познати и како Тераина или Екваторски Острови, се островска група составена од 11 атоли и ниски острови во Кирибати во Океанија. Островите се наоѓаат јужно од Хаваите и се протегаат на површина од 2.500 километри што ги прави најдолг островски венец во светот. Осум од островите се дел од Кирибати, додека останатите се дел од САД.

Општи податоци[уреди | уреди извор]

САД тврделе дека островите се нивна територија сè до договорот од Тарава кога се признала независноста на Кирибати. Островската група географски е поделена на три подгрупи: северни, централни и јужни Линиски Острови.

Само три од островите се населени. Вкупното население на островите е 8.809 жители според податоците од 2005, од кои 5,115 се на Киритимати, 2,539 се на Табуаеран и 1,155 на Тераина. Во поглед на површината, Киритимати е најголем атол во светот. Атолот бил дел од Велика Британија во 1888 година.

Острови[уреди | уреди извор]

Карта на Кирибати.
атол/остров/гребен површина
км2
лагуна
км2
население координати статус

Северни Линиски Острови

Кингменов Гребен 0.03 60 0 6°24′N 162°24′W / 6.400° СГШ; 162.400° ЗГД / 6.400; -162.400 (Kingman Reef) територија на САД
Палмира 6.56 15 ~4 5°52′N 162°6′W / 5.867° СГШ; 162.100° ЗГД / 5.867; -162.100 (Palmyra Atoll) територија на САД
Тераина (Атол Вашингтон) 14.2 2* 1,155 4°43′N 160°24′W / 4.717° СГШ; 160.400° ЗГД / 4.717; -160.400 (Teraina) дел од Кирибати
Табуајеран (Фанинг) 33.7 110 2,539 3°52′N 159°22′W / 3.867° СГШ; 159.367° ЗГД / 3.867; -159.367 (Tabuaeran) дел од Кирибати
Киритимати (Божиќен Остров) c.322 c.320 5,115 1°53′N 157°24′W / 1.883° СГШ; 157.400° ЗГД / 1.883; -157.400 (Kiritimati) дел од Кирибати

Централни Линиски Острови

Џарвис 4.45 - 0 0°22′S 160°03′W / 0.367° ЈГШ; 160.050° ЗГД / -0.367; -160.050 (Jarvis Island) територија на САД
Малденски Остров 39.3 13* 0 4°01′S 154°59′W / 4.017° ЈГШ; 154.983° ЗГД / -4.017; -154.983 (Malden Island) дел од Кирибати
Филипов Гребен - 1.5 0 5°30′S 151°50′W / 5.500° ЈГШ; 151.833° ЗГД / -5.500; -151.833 (Filippo Reef) непознато дали постои
Старбак 21 25 0 5°37′S 155°56′W / 5.617° ЈГШ; 155.933° ЗГД / -5.617; -155.933 (Starbuck Island) дел од Кирибати

Јужни Линиски Острови

Каролински Остров 3.76 6.3 0 9°57′S 150°13′W / 9.950° ЈГШ; 150.217° ЗГД / -9.950; -150.217 (Caroline Island) дел од Кирибати
Восток 0.24 - 0 10°06′S 152°25′W / 10.100° ЈГШ; 152.417° ЗГД / -10.100; -152.417 (Vostok Island) дел од Кирибати
Флинтски Остров 3 - 0 11°26′S 151°48′W / 11.433° ЈГШ; 151.800° ЗГД / -11.433; -151.800 (Flint Island) дел од Кирибати
Линиски Острови 514.74 542 8,809

* Лагуните со ѕвездичка се пресметани во претходната колона за целосна територија бидејќи тие лагуни немаат излез на море.

Поврзано[уреди | уреди извор]