Прејди на содржината

Бирни (остров)

Координати: 03°35′S 171°33′W / 3.583° ЈГШ; 171.550° ЗГД / -3.583; -171.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Островите Феникс.

Бирни (кирибатски и англиски: Birnie) е мал корален остров во Кирибати. Атолот има вкупна површина од 20 хектари и е дел од Островите Феникс. Островот се наоѓа 100 километри југоисточно од островот Кантон и 90 километри северозападно од Раваки. Островот Бирни е долг 1.2 километар, а широк е 0.5 километар. На островот нема пристаниште, но плажите се пристапни.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот Бирни бил „откриен“ во 1823 година од лондонскиот брод Сидни Пакет. Името на островот потекнува од името на сопственикот на бродот, Александер Бирни.

Во 1860-те САД тврделе дека островот е под нивна управа. На 10 јули 1889 година, Британците прогласиле дека островот е под нивна власт, т.е. колонија. За време на овој период никогаш не се откопувало гвамо и немало човечка активност на островот. Во 1937 година островот бил дел од колонијата Гилбертски и Елиски Острови, а по независноста на Кирибати, островот станал дел од новата држава. Островот е слабо посетен од луѓе.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Maude, Henry Evans: Of islands and men : studies in Pacific history; Melbourne [u.a.] : Oxford Univ. Pr., 1968
  • Jones, A. G. E.: Ships employed in the South Seas trade Vol. 1: 1775 - 1861; Canberra 1986 & Vol. 2: 1775 - 1859; Burwood, Vic. [1992]
  • Bryan, E.H.: American Polynesia and the Hawaiian Chain: Honolulu, Hawaii: Tongg Publishing Company, 1942

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

03°35′S 171°33′W / 3.583° ЈГШ; 171.550° ЗГД / -3.583; -171.550