Аранука

Координати: 0°10′N 173°35′E / 0.167° СГШ; 173.583° ИГД / 0.167; 173.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аранука
Aranuka
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати0°10′N 173°35′E / 0.167° СГШ; 173.583° ИГД / 0.167; 173.583
АрхипелагГилбертови Острови
Површина15,5 км2
Управување
Демографија
Население852
Карта на Гилбертовите Острови.

Аранука (кирибатски: Aranuka), претходно познат како Хендервил, Ноноуки или Старбак, е атол во Кирибати. Атолот е дел од островската група Гилбертови Острови. Атолот има вкупна површина од 15.5 км2 и население од 852 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Атолот има триаголна форма, кој е воглавно составен од два мали острови кои се невообичаено големи како за атол. Најголем остров на атолот е Буарики, а најмал е Такаеанг. Овие острови се поврзани со песочен насип. Во средината има лагуна.[1]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Атолот е поврзан со останатите острови по морски пат, но и со Аеродромот Аранука.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arunuka, Oceandots.com 2007 (accessed 19 January 2007)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]