Буарики (Аранука)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Гилбертовите Острови.

Буарики (кирибатски: Buariki) е најголем остров во атолот Аранука, кој е дел од островската група Гилбертови Острови во Кирибатите.

Села[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

На еден километар од селото Буарики се наоѓа Аердромот Аранука.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 0°09′18″ N; 173°38′17″ E / 0.155° N; 173.638° E / 0.155; 173.638