Такаеанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Гилбертовите Острови.

Такаеанг (кирибатски: Takaeang) е втор најголем остров во атолот Аранука, кој е дел од островската група Гилбертови Острови во Кирибатите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 0°10′ N; 173°34′ E / 0.17° СГШ; 173.57° ИГД / 0.17; 173.57