Бетио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Гилбертовите Острови.
Артилерија оставена од Втората светска војна.

Бетио (кирибатски: Betio) е остров и град во Јужна Тарава во Кирибатите. Островот е дел од Гилбертовите Острови. Главното пристаниште на Тарава се наоѓа на Бетио. На островот се однивала Битката на Тарава за Втората светска војна.

Поврзано[уреди | уреди извор]