Јарен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јарен, порано Маква или Моква, е округ во Науру и бидејќи Науру нема официјален главен град, Јарен се смета како неофицијален главен град на државата.

Географија[уреди | уреди извор]

Парламентот на Науру

Јарен се наоѓа на југот од островот, на 0°33′S 166°55′E / 0.550° ЈГШ; 166.917° ИГД / -0.550; 166.917 (-0.55, 166.91667). [1] Архивирано 23 август 2012 г.. Округот зазема околу 1.5 км2 и има население од 1.100 жители. На север се наоѓа округот Буада, на исток е округот Мененг и на запад е округот Бое.

Наводи[уреди | уреди извор]