Анабар (округ)

Координати: 0°31′S 166°57′E / 0.517° ЈГШ; 166.950° ИГД / -0.517; 166.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Анабар.

Анабар е округ во Науру. Овој округ е дел од изборната единица Анабар.

Местоположба и одлики[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во североисточниот дел од Науру и зазема површина од 1.5 км2.

Население[уреди | уреди извор]

Округот има население од 810 жители.

Значајни личности[уреди | уреди извор]


0°31′S 166°57′E / 0.517° ЈГШ; 166.950° ИГД / -0.517; 166.950