Ијув (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ијув.

Ијув е округ во Науру, сместена во североисточниот регион на островот.

Местоположба и одлики[уреди | уреди извор]

Округот се граничи со округот Анабар на север и Анибар на југ. Ијув е дел од изборната единица Анабар. Округот зазема површина од 1.1 километар квадратен и има население од 180 жители.